Czy istnieje coś takiego jak bezpieczne picie?

Posted by in Blog on lut 21, 2022

Czy istnieje coś takiego jak bezpieczne picie?

Powszechnie uważa się, że alkohol jest dla każdego, jeśli jest spożywany w rozsądnych dawkach, jedynie w określonych sytuacjach. Prawda jest jednak taka, że trudno jest zweryfikować czym właściwie ta rozsądna ilość jest i jakie sytuacje faktycznie są odpowiednie do tego, aby sięgnąć po napoje wyskokowe. Mówiąc o bezpiecznym piciu trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które mają raczej charakter subiektywny. 

Rozsądne spożywanie alkoholu ma wiele znaczeń i w tym przypadku może doprowadzić do poważnych problemów z jego nadużywaniem. Dla jednych wypicie alkoholu oznacza jego spożycie jedynie w ważnych momentach życia, dla innych natomiast jest to sposób na odstresowanie się po całym dniu pracy. 

Czy można mówić o bezpiecznym piciu w przypadku osób uzależnionych od alkoholu? Po czym poznać alkoholika

Bezpieczne picie, czyli dopuszczalna dzienna dawka alkoholu 

Dla wielu osób zaskakujące jest to, że Światowa Organizacja Zdrowia WHO stworzyła specjalną rozpiskę, w której widnieją dopuszczalne dawki alkoholu, jakie może wypić w ciągu dnia mężczyzna i kobieta. Te dawki zostały uznane za bezpieczne dla zdrowia, czyli w teorii ich stosowanie nie powinno doprowadzić do żadnych problemów z narządami wewnętrznymi człowieka oraz pojawienia się uzależniania. W praktyce oznacza to cztery porcje alkoholu w ciągu dnia u mężczyzny oraz dwie u kobiety. Trudno jednak mówić o bezpiecznym piciu w momencie, kiedy uzależnić się można od samego nawyku codziennego spożywania alkoholu. 

Jedna standardowa porcja alkoholu ustalona przez WHO to 10 gramów czystego alkoholu, czyli w przypadku rozdzielania na rodzaju trunków – 30 ml wódki 40%, 100 ml wina 12% oraz 250 ml piwa 5%. 

Przy przyjmowaniu porcji alkoholu należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko płeć, ale również masę ciała, wiek, poziom stresu i zmęczenia, ilość wody w organizmie, a także szybkość procesu metabolizującego alkohol. 

Częstotliwość spożywania alkoholu

Pomimo tego, że teoretycznie pojęcie bezpiecznego picia funkcjonuje i zostało nawet dokładnie opisane przez WHO, okazuje się, że częstotliwość spożywania alkoholu ma ogromne znacznie w procesie uzależnienia się od tej substancji. 

Osoba zdająca sobie sprawę z wytycznych WHO będzie liczyła każdą porcję alkoholu i możliwe, że nawet ograniczy się jedynie do jego spożycia w określone dni tygodnia. Jednak w trakcie silnego stresu, zmęczenia, problemów rodzinnych czy zawodowych, sięgnięcie po alkohol wydaje się bardzo prostym rozwiązaniem. W efekcie spożywamy o wiele więcej niż zalecana dawka, a także z o wiele większą częstotliwością. 

Nadużycie alkoholu najczęściej zauważamy w momencie, kiedy jest już na to za późno. Z uzależnienia alkoholik zdaje sobie w momencie, kiedy układa cały swój harmonogram dnia pod moment, kiedy sięgnie po alkohol, ale jednocześnie ukrywa ilość wypijanego trunku przed osobami postronnymi. Nie ma tutaj mowy o kontrolowanym piciu, gdyż alkoholik nie będzie liczył codziennych dawek jego spożycia w przeliczeniu na swój wiek czy masę ciała. 

Kontrolowane picie a uzależnienie od alkoholu 

W przypadku picia alkoholu nie ma reguły zero-jedynkowej, co jest zauważalne w trakcie terapii uzależnień. Osoby zmagające się z alkoholizmem, czujące nieustanny przymus sięgania po napoje odurzające, nie liczą dawek tylko po prostu piją. Trudno w tym przypadku mówić o bezpiecznym piciu, gdyż nawet najbardziej kontrolująca się jednostka będzie podatna na uzależnienie. Nie ma żadnych norm, które regulowałyby bezpieczny sposób picia alkoholu, który całkowicie uchroniłby przed powstaniem uzależnienia od niego. 

Po czym zatem poznać, że to nie jest już kontrolowane picie alkoholu, a uzależnienie? 

W większości przypadków alkoholik, który potrzebuje detoksu alkoholowego oraz specjalistycznego leczenia w ośrodku uzależnień, twierdzi, że wcale nie ma problemu. Alkohol jest tutaj traktowany jako sposób na zrelaksowanie się, odpoczęcie po trudnym dniu czy ucieczki od natrętnych myśli. W trakcie procesu uzależniania bardzo często alkoholik ukrywa się przed innymi, udając abstynenta, a następnie w samotności spożywa coraz więcej i częściej. Rośnie też pozorna tolerancja na alkohol, która bardzo szybko zmienia się w szybszy stan upojenia. Alkohol to również osoba, która pomimo zauważenia problemu i niepokojących symptomów, w dalszym ciągu spożywa substancje odurzające. 

Wraz z Centrum Leczenia Esperal Kraków
pomagamy w wychodzeniu z nałogu alkoholowego.
Pomagamy od strony psychologicznej na stałe odstawić alkohol.