3 najczęstsze uzależnienia XXI wieku
Posted by Redaktor MK in Blog on lip 14, 2022
Słysząc słowo “uzależnienie”, najczęściej w pierwszej kolejności kojarzy nam się uzależnienie od alkoholu i narkotyków. Jest to dosyć słuszne skojarzenie, jako że są to dwa rodzaje uzależnień występujące przerażająco często, jednak obecnie istnieje dużo więcej możliwości uzależnień, na co przykładem może być choćby uzależnienie od internetu. Jak przebiegają poszczególne uzależnienia i jak wpływają na postępowanie uzależnionego i relacje z otoczeniem?
Mechanizm uzależnienia od alkoholu
-
Picie w towarzystwie
Jest to etap wyglądający dosyć niegroźnie, jako że tutaj spożywanie alkoholu odbywa się okazjonalnie. Alkohol w tym momencie budzi przyjemne skojarzenie z towarzystwem i zabawą, a także poprawia humor. Rozwój pierwszej fazy uzależnienia można poznać po samodzielnym poszukiwaniu okazji do spożycia, a także po zwiększeniu tolerancji na alkohol.
-
Faza ostrzegawcza
Jest ona dosyć podobna do fazy pierwszej, jako że tutaj wciąż mamy poszukiwanie okazji do wypicia, lecz tutaj coraz częściej uzależniony jest inicjatorem takich okazji. Tutaj oprócz szukania możliwości spożycia alkoholu pojawiają się również wymówki i usprawiedliwienia. Prawdziwe niebezpieczeństwo pojawia się przy pierwszych “urwaniach filmu” i zaburzeniach pamięci na co dzień. Alkoholik powoli przestaje potrzebować towarzystwa, by się napić, zaczyna się kryć.
-
Faza krytyczna
Wszystkie wyżej wymienione symptomy się nasilają, dochodzi do tego agresja słowna, nierzadko również fizyczna wobec otoczenia. Alkohol staje się najważniejszym celem życia. Uzależniony nie dba o swój wygląd, jest coraz mniej zainteresowany sprawami seksualnymi. Pojawiają się naprzemienne “cugi” i okresy abstynencji. Bardzo znamienne są również przysięgi abstynencyjne.
-
Faza chroniczna
Alkoholik zupełnie traci kontrolę nad życiem, sięga po alkohole niezdatne do picia, pije niezależnie od pory dnia, a do tego upija się już znacznie mniejszą ilością alkoholu niż dotychczas – można to uzasadnić wyniszczeniem organizmu. Pojawiają się liczne kłopoty ze zdrowiem, a na koniec dochodzi do śmierci, jeśli uzależnienie nie jest leczone.
Fazy uzależnienia od narkotyków
-
Faza poznania
Najczęstszymi początkami uzależnienia od narkotyków są ciekawość i presja otoczenia. Pierwsze dawki narkotyku są darmowe, często są to tzw. narkotyki miękkie, których działanie na organizm nie jest jeszcze zbyt silne. Na tym etapie narkotyki są okazjonalnym towarzyszem imprez w gronie rówieśników.
-
Faza odurzenia
Narkotyk na tym etapie sprawia przyjemność, jednak powoli chęć zażywania zamienia się w przymus. Uzależniony może mieć napady agresji i samodzielnie szukać kontaktów z dealerami. Charakterystyczna dla tego etapu jest całkowita zmiana towarzystwa. Pojawiają się wymówki i kradzieże.
-
Faza krytyczna
Narkotyki są już niezbędne, by móc prawidłowo funkcjonować. Pojawiają się dolegliwości fizyczne i psychiczne w przypadku braku dostępu do substancji uzależniających. Narkoman przestaje kryć się ze swoim nałogiem, pojawiają się konflikty z prawem, a nierzadko również uzależniony sam staje się dealerem.
-
Chroniczne uzależnienie
Następuje całkowite wyniszczenie organizmu. Narkotyk wywołuje przyjemne odczucia dopiero przy zażyciu niebezpiecznie dużych ilości, jest to więc etap często kończący się śmiercią. Chory nie jest już w stanie funkcjonować bez narkotyku.
Przebieg uzależnienia od internetu
Podobnie jak w przypadkach innych rodzajów uzależnień, całość zaczyna się dosyć zwyczajnie, od poznawania możliwości, jakie oferuje internet. Zaczyna się poznawanie nowych osób w sieci, wymiana doświadczeń. Internet staje się narzędziem rozrywki na długie godziny. Niestety jednak, z czasem zaczyna on zastępować realne życie. Sprawy rodzinne, znajomi, praca i życie prywatne – wszystko przestaje mieć znaczenie w starciu z internetem. Jest on formą ucieczki od codziennych stresów, a utrata dostępu do niego jest źródłem silnej frustracji. Konieczne jest również wydłużanie czasu spędzanego przed ekranem, by uzyskać taką samą przyjemność, jaka pojawiała się w przypadku początkowych krótszych sesji.
Ośrodek leczenia uzależnień – jak ważne jest szukanie pomocy z zewnątrz?
Osoby uzależnione często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że wpadły w nałóg, lub jest on już na tak zaawansowanym poziomie, że normalne funkcjonowanie bez używki jest zwyczajnie niemożliwe. Do tego też często otoczenie nie umie odpowiednio postępować z nałogowcem, dodatkowo zniechęcając go do szukania pomocy. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze skontaktowanie się z zaufanym ośrodkiem leczenia uzależnień, w którym nie tylko sam uzależniony, lecz też i jego bliscy mogą otrzymać pomoc i wskazówki co do dalszego postępowania.